Chwila. To niewiele. Chwilę zajmuje nam przejrzenie fejsa czy instagrama zjedzenie śniadania czy oglądnięcie filmiku na YouTube.

Jednak czy przez chwilę… doceniamy tę chwilę. Czy doceniamy to, co mamy tu i teraz? Czy patrząc dzisiaj na swoje życie umiesz docenić to, co masz? Owszem, nie jest idealnie. I zmartwię Cię, nigdy Twoje życie nie będzie idealne, nigdy nie będzie perfekcyjnie. Ale spróbuj popatrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

Czytasz ten tekst, a to znaczy, że masz dostęp do wifi, a także posiadasz odpowiedni sprzęt, czy to laptop, smartfon czy tablet. A to znaczy, że pod pewnym względem masz ogromne możliwości, bo w XXI w. Internet naprawdę daje nam wielkie możliwości. Czy jesteś wdzięczny za to? Patrząc dalej, zakładam, że masz gdzie spać, masz dostęp do żywności. I może tutaj zapachnieć pewną banalnością w stylu „ przecież dzieci a Afryce głodują”. Do niedawna sama tak myślałam. Jednak od ponad 2 tygodni zaczęłam prowadzić Dziennik Wdzięczności. Po tym czasie widzę już jak bardzo taka prozaiczna wdzięczność sprawia, że umiem zachwycić się prostymi rzeczami takimi jak: możliwość wyrażania siebie za pomocą social mediów, dobrym obiadem, kawą z przyjaciółką, dobrą muzyką. Od dwóch tygodni coraz wyraźniej widzę jak wiele posiadam i umiem się zatrzymać i tym zachwycić.

Dziennik Wdzięczności pomaga nie tylko dostrzec te drobne chwile wokół mnie, ale także niweluje narzekanie. Zauważyłam, że od dwóch tygodni coraz mniej narzekam. Podchodzę do wielu spraw z dużo większym spokojem. Wdzięczność naprawdę potrafi zmienić człowieka. Oczywiście wdzięczność nie zmienia okoliczności naszego życia. To, z czym się zmagamy nadal jest obecne. Jednak to CZŁOWIEK się zmienia. Jego postrzeganie problemów, z którymi się zmaga.

Monika Kuszyńska w swojej piosence śpiewa „ Kłaniaj się chwili, która jest”. Czy w dobie wszechogarniającego pędu życia potrafimy ukłonić się chwili, która jest? Kiedy ostatni raz to zrobiłeś? Może nawet o tym nie myślisz.

Bądź wdzięczny!

Zachęcam Cię, abyś po przeczytaniu tego tekstu po prostu to zrobił/a. Doceń tę chwilę. Dostrzeż piękno tej chwili. Bo żyjesz tu i teraz.

Obudź się i żyj!